Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwszy raz u dentysty potrafi być ogromnie stresująca nie tylko i wyłącznie dla dziecka, ale także dla rodziców. W związku z tym, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów warto odpowiednio przygotować swojego dzieciaczka.
Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie?
Zawodowcy z USA rekomendują pierwszą wizytę nim dzieciaczek skończy pierwszy rok życia, więc zanim pojawią się pierwsze ząbki. Z powodu tego maluch będzie od pierwszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu dentystycznego, będzie to dla niego naturalne miejsce, takie jak sklepik bądź restauracja.
W wieku 2 czy 3 lat, dzieciaczek powinien odbyć tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w łagodnej oraz luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak umyć ząbki. Dzięki takiej przyjemnej atmosferze, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie się mu kojarzyła z czymś miłym.
Ogromnie istotna jest również funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić maluchowi, jak będzie wyglądać wizyta. Nade wszystko unikajmy mówienia nieprawdy. Budujemy dookoła wizyty dobre kojarzenia.
Możemy także patrzeć na bajki lub książeczki, które przyzwyczają pociechę do gabinetu dentystycznego. Warto również grać w rozmaite gry. Możemy urządzić wyścigi na mycie uśmiechu lub zrobić przeglądy zębów lalkom oraz maskotkom.
Rodzic również może umówić się na kontrolę u stomatologa oraz zabrać ze sobą pociechę i na sobie pokazać, jak przebiega calutka wizyta oraz, że nie wiąże się z nią nic strasznego.
Rodzice nie powinni czekać na chwilę, kiedy pojawi się ból ząbka. Wtedy pierwsza wizyta u dentysty będzie kojarzona z niepokojem i bólem, takowa trauma może zostać dzieciaczkowi na długie lata. Pierwsze spotkanie z fotelem dentysty, powinno sprowadzić się tylko do przeglądu zębów. To nic złego, a w tym samym czasie dziecko zapoznaje się z tym całkiem charakterystycznym siedziskiem oraz dentystą… Leczenie ząbków zostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda też musi być!
Kluczowe jest także zachowanie po kontroli. Warto nagradzać pozytywne zachowanie naszego szkraba podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna być to droższa zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie czy całus. Powinno się również spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej rozpozna możliwe obawy dzieciaczka. Wskazane jest też zorganizować wspólnie czas. Pójść do kina lub na spacer. Takie przyjemne chwile umożliwią zrelaksowanie się zarówno maluchowi.
Jakim sposobem jeszcze pomóc dziecku? Należałoby zabrać wraz z sobą przedmioty, które pomogą nam zlikwidować niepokój. Może być to na przykład ulubiona przytulanka bądź jakaś inna zabawka. Dzięki temu dentystyczny gabinet zostanie chociaż trochę oswojony. Dziecko będzie miało przy sobie coś co lubi oraz zna.

Podsumowując wizyty dziecka w dentystycznym gabinecie wcale nie muszą wiązać się z płaczem i stresem. Niezwykle ważne jest przygotowanie malucha w porządny sposób. Dużą funkcję w tym wszystkim odgrywają rodzice, którzy bywają wielkim wsparciem dla dzieciaczka, który zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Czytaj dalej: stomatolog Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *