Istnieją sytuacje, gdy wprowadzenie kroplówki w okolicznościach domowych jest trudne.

Kroplówka, wlew kroplowy to zabieg medyczny który polega na podaniu pacjentowi podskórnie, dożylnie, doodbytniczo płynów mających substancje np. glukozę, mikroelementy, leki roztwór soli fizjologicznej oraz płyny krwiozastępcze oraz krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zazwyczaj są jałowe. Realne jest dawanie kroplówki i w warunkach chałupniczych, o ile pacjent ma wprowadzone wkłucie dożylne a osoba podająca płyny jest odpowiednio przeszkolona. Podstawowym zadaniem kroplówki to uzupełnienie braków wody albo krwi w ustroju pacjenta a ponadto jego odżywienie i wytworzenie równowagi wodno-elektrolitowej jak także kwasowo-zasadowej. Zestaw kroplówkowy składa się z:
– specjalnego zbiornika,
– kroplomierza,
– przewodu doprowadzającego płyny do ciała, zakończonego igłą lub kanką.
Kroplówka jest też dostarczana w ramach doraźnej pomocy lub jako regularny element terapii. Jednorazowe podawanie kroplówki w warunkach chałupniczych można wykonać w sytuacji:
– niedoboru wody i nieprawidłowości elektrolitowych wywołanych biegunką lub wymiotami,
– ciężkiej gorączki, kiedy występuje potrzeba nawodnienia organizmu,
– podania leków przeciwbólowych albo rozkurczowych.
Należy jednak pamiętać, aby właściwie dbać o otoczenie, w którym jest wkłucie dożylne. Zabezpieczyć przed infekcjami, stanami zapalnymi, krwiakami. Wszystkie substancje podawane w domu powinny być kupione w aptece i przechowywane w dobrych warunkach.
Regularne podanie leków u chorych może być potrzebne w sytuacji:
– wyniszczenia chorobą nowotworową, anoreksją,
– potrzeby żywienia pozajelitowego,
– potrzeby systematycznego podawania leków.
Istnieją sytuacje, kiedy wprowadzenie kroplówki w warunkach domowych jest trudne. Kwalifikuje się do tego środki krwiopochodne oraz krwiozastępcze, cytostatyki czy określone antybiotyki.
Kroplówki podawane w warunkach domowych to najczęściej preparaty mające na celu uzupełnienie elektrolitów i płynów. Są to roztwory zawierające rożne stężenia jonów niezbędnych pierwiastków: potasu, magnezu, sodu wapnia w postaci rozpuszczalnych soli. Wielokrotnie wykorzystuje się:
– roztwór soli fizjologicznej (NaCl),
– roztwór wieloelektrolitowy,
– klasyczny roztwór Ringera bądź z mleczanami.
Ważnym roztworem zabezpieczającym potrzeby energetyczne organizmu staje się roztwór glukozy. Pozwoli on na uzupełnienie niedoborów żywienia przez krótki czas.
Bardzo znane w obecnym okresie są kroplówki witaminowe. Używane są nie tylko do naprawienia niedoborów odżywczych, lecz także w celu regulacji po zbyt dużym spożyciu alkoholu, by zmniejszyć objawy tzw. kaca.
Skuteczność kroplówek jest duża. Największą wartością kroplówek jest kwestia, iż substancje odżywcze oraz płyny wędrują wprost do krwi chorego. Jeżeli chory wymaga podawania lekarstw w kroplówce, przed rozpoczęciem podawania płynów należy je wstrzyknąć do buteleczki z odpowiednim płynem. Zwykle wykorzystuje się w tym celu roztwór soli fizjologicznej (0,9%) lub glukozy (5%)

Zobacz więcej: kroplówka Gdańsk

0 komentarzy Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *