Szymborska Wisława to niezaprzeczalnie ogromna dama polskiej poezji.

Szymborska Wisława to bezsprzecznie duża kobieta naszej liryki. Bardzo trudno jest się nie zaaprobować z tego typu spostrzeżeniem, ponieważ wszakże zaświadcza to nawet Literacka Nagroda Nobla, której pisarka była zwyciężczynią w 1996 roku. Zbaczając z tematu, to zajście odłożyło się swego rodzaju cieniem na karierze literackiej a ponadto na jej prywatnym życiu. Poza tym sama dzieliła je na dwa okresy: przed Noblem a także po Nagrodzie Nobla.

Ta skromna osoba stała się bardzo szybko szalenie popularna, więc musiało to odcisnąć się na jej prywatnym życiu. Szymborska wszak na pewien okres umilkła, ponieważ nie mogła pracować. No cóż, nie każdy pasuje na gwiazdę. Niektórzy mają z tym poważny problem, inni z kolei wręcz uwielbiają, w momencie gdy pozostają w ośrodku zainteresowania. Szymborska Wisława bezsprzecznie należała do tej pierwszej kategorii.

Jeżeli już przyjrzelibyśmy się nieco bliżej pracy poetki, bez problemowo moglibyśmy wskazać charakterystyczne wyróżniki jej wierszy. Wielka dbałość o słowo, sarkazm, czasem autoironia a ponadto zdumiewająca pointa to chyba te najważniejsze.

O ile jednakże chodzi o problematykę jej twórczości to z całą pewnością należy wyszczególnić również kilka: zaduma o człowieku, o wszechświecie, o przeszłości, o cywilizacji. Jak można dostrzec, wszelkie te kłopoty posiadają charakter zawsze aktualny, tym samym twórczość Wisławy Szymborskiej nie traci na swej ponadczasowości. O ile ktoś nie miał styczności z utworami pisarki, powinien jak najszybciej uzupełnić te zaniedbania, ponieważ nie godzi się nawet, aby nie znać chociaż kilku utworów. Tym coraz bardziej, że bez najmniejszego problemu znajdziemy tę bardzo dużą poezję w biblioteczkach czy na szafkach księgarskich.

Autor: Wisława Szymborska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *